Strona główna | Mapa serwisu | English version  
 Przedszkole
im. Św.Aniołów Stróżów
przy
parafii rzymsko-katolickiej
pw. Maryi Królowej
w Poznaniu
 
O kobiecie...
Gazetka > maj 2007 > O kobiecie...
O KOBIECIE…

    ….. napisano już wiele. Zatrzymajmy się na powołaniu kobiety w nauczaniu Jana Pawła II .  Starał się on ukazać światu , poprzez swoją filozofię i personalistyczną koncepcję człowieka, jakie jest prawdziwe powołanie kobiety , mówił o godności kobiety, o przeznaczeniu do wieczności, o dążeniu do pełni człowieczeństwa na wzór Maryi – Matki Bożej.


Fragmenty, Listu apostolskiego papieża Jana Pawła II
,,Mulieris dignitatem” o godności i powołaniu kobiety.

ZJEDNOCZENIE Z BOGIEM. Kiedy << nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg syna swego zrodzonego z niewiasty>>. W tych słowach ,,Listu do Galatów” apostoł Paweł wiąże ze sobą zasadnicze momenty, które w sposób istotny wyznaczają spełnienie tajemnicy << odwiecznie ukrytej w Bogu >>. Współistotny Ojcu Syn-Słowo rodzi się jako człowiek z niewiasty, gdy nadchodzi ,,pełnia czasu”….
…Tak więc << pełnia czasu>> ukazuje niezwykłą godność ,,niewiasty”. Ta godność polega z jednej strony na nadprzyrodzonym wyniesieniu do zjednoczenia z Bogiem w Jezusie Chrystusie, które wyznacza najgłębszą celowość bytowania każdego człowieka na ziemi, jak w wieczności. Z tego punktu widzenia ,,niewiast” jest tutaj przedstawicielem i prawzorem całe ludzkości. … Z drugiej strony jednak wydarzenie nazaretańskie uwydatnia taką postac zjednoczenia z żywym Bogiem, które może być udziałem tylko niewiasty, Maryi, zjednoczenie matki z synem. Dziewica z Nazaretu staje się rzeczywiście Matką Boga.

KOBIETY W EWANGELII.  Na kartach Ewangelii przesuwa się przed naszymi oczyma wiele kobiet, różnego wieku i stanu. … Wszystkie te epizody składają się na całość bardzo przejrzysta. Chrystus jest Tym, który wie << co w człowieku się kryje>> (J 2.25), w mężczyźnie i kobiecie.  Zna godność człowieka w oczach Boga.
On sam, Chrystus, jest potwierdzeniem tej ceny.  …  Odniesienie Jezusa do owych kobiet, które spotyka na drodze swego mesjańskiego posługiwania, jest odzwierciedleniem odwiecznego zamysłu Boga, który  stwarzając każdą z nich, wybiera ją i miłuje w Chrystusie. Każda dziedziczy od ,,początku” godność osoby jako kobieta.
Każde więc z Chrystusowych słów czy odniesień do kobiety trzeba  wprowadzić w wymiar tajemnicy paschalnej.   Na tym gruncie wszystko się tłumaczy do końca.

PIERWSI ŚWIDKOWIE ZMARTWYCHWSTANIA.   Kobiety pierwsze są przy grobie. Pierwsze też znajdują pusty grób. Pierwsze słyszą ,, Nie ma Go tu…zmartwychwstał , jak powiedział”. ( Mt 28, 1-10).

MACIERZYŃSTWO.   Macierzyństwo zawiera w sobie szczególne obcowanie z tajemnicą życia. Matka podziwia tę tajemnice, ze szczególną intuicją pojmuje to, co się w niej dzieje. … Ten jedyny sposób obcowania z nowym kształtującym się człowiekiem stwarza z kolei takie odniesienie do człowieka- nie tylko do własnego dziecka, ale do człowieka mogole- które głęboko charakteryzuje całą osobowość kobiety. …
Całościowo rozumiane wychowanie nowego człowieka winno zawierać w sobie dwoisty wkład rodzicielski : wkład rodzicielski i ojcowski. Jednakże wkład macierzyński jest decydujący dla budowania nowej osobowości ludzkiej.

ŚWIADOMOŚĆ POSŁANNICTWA.     Godność kobiety wiąże się ściśle z miłością jakiej ona doznaje ze względu na samą kobiecość i równocześnie z miłością, którą ona ze swej strony obdarza. W taki sposób zostaje potwierdzona prawda o osobie i o miłości….
Moralna siła kobiety, jej duchowa moc, wiąże się ze świadomością, że Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza jej człowieka. Ta świadomość  i to zasadnicze powołanie mówią  kobiecie o godności, jaką otrzymuje od samego Boga…

,, GDYBYŚ ZNAŁA DAR BOŻY’’… mówi Jezus do Samarytanki podczas jednej z tych zadziwiających rozmów, które ukazały, jak wielki Chrystus żywi szacunek dla godności  każdej kobiety i dla powołania, poprzez które może ona uczestniczyć w Jego mesjańskim posłannictwie.
 W  Duchu bowiem Chrystusa może ona odkryć pełne znaczenie swej kobiecości, stać się w ten sposób bezinteresownym darem dla drugich i odnaleźć samą siebie.  
To jest stopka